آنوریسم مغزی

به بیرون زدگی نقطه ای ازدیواره رگ مغز که به دلیل نقص ساختمانی در دیواره رگ ایجاد می شود آنوریسم مغزی گفته می شود.

همه ما به خوبی از اهمیت محافظت از سر آگاهی داریم و در زمان مشاهده هر نوع مخاطره ای، ناخودآگاه، با دست از سر محافظت می کنیم. چرا که عدم درمان به موقع آنوریسم مغزی گاهی منجر به خونریزی های کشنده مغزی می شود.

بنابراین شما را با نشانه ها و دلایل آن آشنا خواهیم ساخت که در صورت برخورد با چنین معضلی، بلافاصله قادر به تشخیص و درمان سریع آن باشید.

علل آنوریسم مغزی

تا کنون دلیل اصلی ابتلا به این عارضه مشخص نشده است اما برخی عوامل مثل عوامل ژنتیکی و سابقه ابتلا این بیماری در خانواده، فشار خون بالا، مصرف دخانیات و سیگار می تواند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند.

در برخی مواقع ممکن است هنگام زایمان به دیواره شریان مغز آسیب برسد و آنوریسم ایجاد شود.

مهمترین علت آنوریسم مغزی می تواند فشار خون بالای بیمار باشد. هنگامی که خون از شریان ها می گذرد در صورت نازک یا ضعیف بودن دیواره و بالا بودن فشار باعث ایجاد یک حباب یا بخش بادکنک مانند در رگ ها می شود که به آن آنوریسم مغزی گفته می شود.

آنوریسم ممکن است در هرجای بدن اتفاق بیافتد اما بیشترین جاهایی که در معرض ابتلا به این آسیب هستند مغز و آئورت، که وظیفه انتقال خون از قلب به سایر اعضای بدن را دارد.

آنوریسم مغزی

علائم ابتلا به آنوریسم مغزی

  • سردرد شدید و ناگهانی که درد آن شبیه ضربه زدن ناگهانی یا اصابت یک جسم به سر توصیف شده است.
  • سفتی گردن
  • حالت تهوع و استفراغ
  • احساس درد شدید هنگام دیدن نور)
  • تشنج
  • اختلالات حرکتی در دست و پا

عوارض آنوریسم مغزی پاره شده

معمولا سه پنجم از اشخاصی که به این عارضه مبتلا می شوند و آنوریسم مغزی آنها پاره می شود، جان خود را ظرف دو هفته از دست می دهندرو مابقی آنان زنده مانده اما عوارضی مثل ناتوانی حرکتی و فلج و آسیب های مغزی شدید را تجربه خواهند کرد.

در صورتی که باریکی دیواره شریان در مغز مشاهده شود و احتمال پارگی آن داده شود، باید قبل از پارگی اقدامات لازم صورت بگیرد.

در صورت ملاحظه و تشخیص احتمال بالای پارگی، دیواره شریان بوسیله مش یا یک وسیله آلیاژی ترمیم می شود تا از خطر پارگی احتمالی آن جلوگیری شود.

اما در صورتی که خطر پارگی دیواره زیاد نباشد فقط به بیمار پیشنهاد مراقبت و پیشگیری می شود و برای بیمار داروهایی جهت کاهش فشار خون تجویز می شود.

 دکتر مونا حجازی

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

درباره دکتر مونا حجازى دهاقانى

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات - نوار مغز - نوار عصب و عضله - سونوگرافی مغز TCD - رتبه برتر بورد تخصصی دانشگاه تهران

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *