ام اس

بیماری ام اس (MS) بیماری است که مغز و نخاع را تحت تاثیر قرار داده و باعث از دست رفتن کنترل عضلات، بینایی، تعادل می گردد. در بیماری ام اس اعصاب مغز و نخاع بوسیله سیستم ایمنی خود فرد آسیب می بیند.

ام اس نوعی بیماری خود ایمنی و التهابی است که بدن آنتی ‌بادی هایی علیه خود ترشح می کند که به میلین یا غلاف چربی پوشاننده اعصاب آسیب می رساند و  سرعت هدایت پیام های عصبی کاهش می یابد و یا انتقال ‌رسانی در آن ناحیه مختل خواهد شد.

علایم‌ ام اس

  • حمله های ضعف بینایی در یک چشم
  • التهاب عصب بینایی
  • حمله های حسی مثل گزگز و مورمور یا سوزن سوزن شدن
  • بی ‌حسی در دست و پای یک سمت بدن
  • تعادل نداشتن حین راه رفتن و زمین خوردن

ام اس

 

انواع بیماری ام اس

RRMS

شایع ترین نوع بیماری می باشد. در این بیماری، فرد ممکن است ناگهان دچار حمله در یک چشم شود، طوری که چشم تار شده و دچار کاهش قدرت افتراق رنگ ها گردد. این حمله به طور معمولا ۲ هفته الی ۱ ماه طول می کشد و با مصرف کورتن یا حتی بدون درمان کاملا بهبود می یابد. اما مجدد بعد از گذشت مدتی حمله ‌ای دیگر در نقطه دیگری از بدن رخ می دهد.

PPMS

یش‌ رونده اولیه از ابتدا سیر پیش‌ رونده داشته و بهبود پیدا نخواهد کرد. درواقع حمله های آن پشت سر هم رخ می دهند و هر بار نقص هایی جدید از خود باقی می گذارند.

SPMS

پیشرونده ثانویه نوع دیگری ام اس است که در ابتدا به شکل RRMS یا ام اس عود کننده تظاهر پیدا می کند اما از یک نقطه به بعد دیگر بهبود پیدا نکرده و پیشرفت نمی کند.

PRMS

پیش‌ رونده ، عود کننده نوعی ام اس است که با یک شیب ملایم به طور دائم  در حال پیشرفت است و حین پیشرفت فرد دچار حمله های متعدد و بهبود یابنده خواهد شد.

بیماری نورومیلیت اپتیکا

بیماری نورومیلیت اپتیکا که بیشتر گرفتگی گردن، نخاع و چشم ها را در گیر می کند.

ام آر ای سر و مغز این بیماران معمولا سالم است اما در ناحیه گردن آنها ضایعه دیده می شود.

 

درباره drhejazi

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *