بهترین متخصص مغز و اعصاب

بهترین متخصص مغز و اعصاب به تشخیص و درمان اختلالات سیستم عصبی می پردازد. تخصص پزشکی با انواع اختلالات عصبی از جمله مغز، نخاع، اعصاب محیطی و سیستم مغزی برخورد می کند.

سوالی که در ذهن اغلب افراد ایجاد می شود این است که

  • بهترین دکتر مغز و اعصاب در ایران کیست ؟
  •  بهترین متخصص داخلی مغز و اعصاب و بهترین دکتر مغز و اعصاب تهران چه ویژگی دارد ؟
  • بهترین جراح مغز و اعصاب تهران را چگونه انتخاب کنم ؟

ما در این مقاله در مورد نحوه انتخاب بهترین متخصص مغز و اعصاب اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

بهترین متخصص مغز و اعصاب

متخصص مغز و اعصاب کیست ؟

پزشکی که در زمینه بیماریهای مغز و اعصاب تخصص دارد نورولوژیست یا متخصص مغز و اعصاب نام دارد.

سیستم عصبی انسان از مهمترین قسمت های بدن است و سایر قسمتهای بدن را تحت تاثیر قرار می دهد یا به عبارتی سازماندهی و فرماندهی می کند، شناخت بیماریهای مغز و اعصاب و تشخیص و درمان آن کاری کاملا تخصصی است که فقط باید توسط متخصصین مغز و اعصاب که در این زمینه دانش و مهارت کافی دارد انجام شود.

بسته به اینکه کدام یک از قسمت های سیستم عصبی دچار اختلال شده اند بیماریهای متفاوت مغز و اعصاب ایجاد می شود.

افرادی که با یک اختلال مغزی مواجه می شوند و به پزشک مراجعه می کنند پیشنهاد پزشکان عمومی مراجعه به متخصص مغز و اعصاب برای بررسی ها و درمان می باشد و در ذهن مراجعه کنندگان با توجه به موقعیت جغرافیایی خود با سوالاتی از قبیل موارد زیر مواجه می شوند ؟

علائم بعضی از بیماریهای مغز و اعصاب مشابه یکدیگرند و نورولوژیست باید با معاینات دقیق و در صورت نیاز با انجام آزمایشات تخصصی، بیماریها را از هم تشخیص دهید.

دکتر مونا حجازی در این ویدئو در مورد تومورهای مغزی برای شما عزیزان صحبت خواهد کرد.

بیماریهای مغز و اعصاب را جدی بگیرید و در صورت پیشهاد به مراجعه به پزشک متخصص مغز و اعصاب سریعا اینکار را انجام دهید تا در صورت امکان از بیماریهای پیشرفته مغز و اعصاب جلوگیری کنید یا در مراحل اولیه آن را درمان نمایید.

 

چگونه بهترین متخصص مغز و اعصاب را انتخاب کنیم ؟

مغز و ستون فقرات پیچیدگی ها و حساسیت های خاص خود را دارد و در صورتی که در انتخاب جراح اشتباه کنید ممکن است عوارض جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

متخصص مغز و اعصاب باید چهار سال در دانشگاه، چهار سال در دانشگاه علوم پزشکی، یک سال کارآموزی که معمولاً وابسته به برنامه‌های دستیاریشان (رزیدنتی) است و پنج تا شش سال دستیاری ویژه را پشت سر بگذارد.

برای انتخاب باید تجربه جراح مغز و اعصاب را در نظر گرفت. در این زمینه می توانید از بیمارانی که تحت درمان بودند بپرسید و یا از جراح درباره تعداد افرادی که شرایط شما را داشته اند و جراحی شده اند و نتایج جراحی بپرسید.

درباره بیمارستانی که جراحی می کند تحقیق کرده و امکانات آن جا را مورد بررسی قرار دهید. به میزان رضایت بیماران جراح نیز توجه کنید و میزان رضایت بیماران قبلی را مورد بررسی قرار دهید.

بهترین متخصص مغز و اعصاب 2

خصوصیات بهترین متخصص مغز و اعصاب

  • بهترین متخصص مغز و اعصاب بدون در نظر گرفتن منافع مالی باید سلامت فرد را اولویت قرار دهد.
  • بهترین متخصص مغز و اعصاب با دادن دیدگاه کلی به فرد باید اعتماد فرد را جلب نماید، چرا که بین اعتماد به متخصص مغز و اعصاب و رضایت فرد رابطه مستقیم وجود دارد.
  • متخصص مغز و اعصاب باید سوابق مفید و مورد رضایت زیادی در انجام مداوای بیماری های مختلف داشته باشد.
  • متخصص مغز و اعصاب با مهارت باید صبور باشد و سوالات فرد پاسخ دهد و به خواسته و انتظار فرد توجه نماید و برای رسیدن به بهترین نتیجه سوالات لازم را بیان نماید و آزمایشاتی را تجویز نماید تا با توجه به سیستم بدن بهترین روش درمان را انتخاب نماید.
  • آزمایشات لازم را تجویز نماید و در مورد مراقبت های بعد و اقدامات قبل توصیه های لازم را برای فرد بیان نماید.
  • بهترین متخصص مغز و اعصاب با صبر و حوصله با بیمار صحبت می کند و در مورد درمان موفق به فرد اطمینان می دهد تا فرد با خیال آسوده برای درمان آماده شود.

بهترین متخصص مغز و اعصاب

دستگاه عصبی مرکزی

مغز و نخاع همراه با هم دستگاه عصبی مرکزی را تشکیل می‌دهند. دستگاه عصبی مرکزی به‌عنوان مرکز کنترل بدن عمل می کنند و کارهایی مانند پردازش، حافظه و تنظیمات را بر عهده دارد.

دستگاه عصبی تمامی اطلاعات حسی ارادی و غیرارادی را از گیرنده‌های حسی دریافت می‌ کند تا از شرایط درونی و برونی بدن مطلع باشد.

با استفاده از این اطلاعات، دستگاه عصبی مرکزی تصمیم به انجام کارهایی به‌ طور ارادی و یا غیرارادی می ‌گیرد و باعث بقای بیشتر می‌شود.

دستگاه عصبی مرکزی همچنین مسئول عملکردهای مهم سیستم عصبی مانند زبان، خلاقیت، بروز دادن احساسات و شخصیت است. مغز مرکز فهم و آگاهی بوده و تعیین می‌ نماید که ما به‌عنوان یک فرد، چه کسی هستیم.

مغز را می توان به سه ساختار متحدالمرکز یعنی هستهٔ مرکزی، دستگاه کناری و مخ  تقسیم کرد و نباید این تصور را پیش آورد که این ساختارها، مستقل از یکدیگر هستند بلکه با روابط متقابل، که هریک کارکردهای تخصصی دارند برای آنکه مؤثرترین نتیجه را به‌دست دهند باید با هم کار کنند.

به‌همین ترتیب، تحلیل اطلاعاتی که از اندام‌های حسی به مغز می ‌رسد، فرآیندهای محاسباتی و تصمیم‌ گیری خاصی را می ‌طلبد که با زنجیرهٔ فعالیت‌های بازتابی متفاوت است.

و به عبارتی مغز به وسیله استخوان های جمجمه و نخاع به وسیله استخوان های ستون فقرات مورد حمایت قرار می گیرند.

سیستم عصبی چیست ؟

سیستم عصبی یک شبکه بسیار پیچیده در بدن انسان است که سازماندهی، کشف و تعاملات انسانی را با جهان خارج برقرار می کند. سیستم عصبی عمدتا مسئول پنج حس از دیدن، شنیدن، مزه کردن، بوییدن و احساس می باشد و علاوه بر تنظیم چیزهایی مانند جریان خون و فشار خون، سیستم عصبی نیز مسئول حرکت، تعادل و هماهنگی بدن نیز است.

سیستم عصبی به مغز و نخاع تقسیم می شود:

سیستم عصبی مرکزی

سیستم عصبی محیطی سلول های عصبی که حرکات داوطلبانه و غیرارادی را کنترل می کنند

پزشک متخصص در جراحی مغز و اعصاب به درمان بیماران مبتلا به درد پشت و گردن، آرتریت نخاعی، دیسک های فتق و همچنین تعدادی از اختلالات دیگر از جمله نورالژی ترشحه به آسیب سر و بیماری پارکینسون و بیماری تشنج و غیره می پردازد.

انتخاب بهترین و به طور گسترده تجربی جراحی مغز و اعصاب تضمین حداقل عوارض بعد از درمان و استرس بسیار کمتر برای بیمار و خانواده.

 دکتر مونا حجازی

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

درباره دکتر مونا حجازى دهاقانى

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات - نوار مغز - نوار عصب و عضله - سونوگرافی مغز TCD - رتبه برتر بورد تخصصی دانشگاه تهران

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *