بیماری های ستون فقرات

بیماری های ستون فقرات : ستون فقرات بدن انسان متشکل از مهره های گردنی ، مهره های پشتی ، مهره های کمری و مهره های خاجی و دنبالچه ای می باشد. از جوش خوردن مهره های خاجی و دنبالچه ای به هم استخوان واحدی را تشکیل داده اند.

مهره های ستون فقرات از طریق رباط ها و مفاصل به هم متصل شده اند و پایداری و استحکام ستون فقرات توسط همین رباط ها و مفاصل تامین می شود. البته عضلات دیواره شکم در بخش جلویی بدن و عضلات مجاور ستون فقرات نیز در این امر تاثیر گذار می باشند.

وظایف ستون فقرات

  • حفاظت از نخاع شوکی
  • تحمل نمودن وزن سر ، گردن و تنه
  • ممکن نمودن حرکت سر ، گردن ، تنه و لگن

 

 

بیماری-های-ستون-فقرات

 

 

بیماری های مرتبط با ستون فقرات

ستون فقرات در معرض دردهای بسیاری قرار دارد. این دردها عموما در سنین ۲۰ الی ۵۰ سالگی خوش خیم می باشد و با مصرف داروهای مسکن و استراحت نمودن قطعا بهبود خواهد یافت و انجام بررسی ها و درمان های اساسی ضرورتی ندارد.

در صورتی که درد با علائم و نشانه هایی از قبیل تب و لرز ، بروز درد شدید یا پیدایش یک نقص عصبی در اعضای بدن همراه گردد می بایست حتما به پزشک متخصص مراجعه نمود.

در این مقاله دو مورد از شایع ترین بیماری های ستون فقرات را مورد بررسی قرار می دهیم :

  • ناراحتی و درد گردن

از شایع ترین بیماری های مرتبط با ستون فقرات ، درد در ناحیه گردن است. این درد شامل احساس سفتی گردن ، اختلال حس در گردن ، محدود شدن حرکات گردن ، ضعف اندام های فوقانی بدن و درد گردن می باشد.

  • رماتیسم ستون فقرات

در ابتدا به منظور تشخیص این عارضه ، پزشک به بررسی سابقه خانوادگی بیمار می پردازد ، زیرا در صورت ابتلای یکی از اعضای خانواده فرد به بیماری رماتیسم ستون فقرات ( اسپوندیلیت انکیلوزان ) احتمال اینکه فرد نیز با این بیماری درگیر شود افزایش می یابد.

در مراحل بعدی پزشک متخصص ، سوالات متعددی از بیمار در زمینه نحوه درد و علائم آن و به طور کلی بررسی شرایط و وضعیت کامل بیمار می پردازد. سپس اقدام به معاینه فیزیکی بیمار می نماید.

پس از تشخیص احتمالی اسپوندیلیت انکیلوزان ، پزشک شما انجام رادیوگرافی در زوایای مختلفی از جمله قفسه سینه ، کمر و لگن را برای شما تجویز می نماید.

در برخی موارد نیز ممکن است متخصص مغز و اعصاب جهت تشخیص رماتیسم ستون فقرات ، سی تی اسکن ، ام آر آی و تست شوبر را تجویز نماید.

مقصود از تست های تشخیصی ، آنالیز نمودن میزان تغییرات استخوان و بررسی رشد زائده های استخوانی در ستون فقرات می باشد.