تومور غده هیپوفیز

بر اساس رشد غیر طبیعی پدید آمده در غده هیپوفیز ، تومور غده هیپوفیز به وجود می آید. اما خوشبختانه اغلب غده های هیپوفیز جزو تومور های خوش خیم می باشند.

تومور های هیپوفیز به دو دسته بزرگ و کوچک تقسیم خواهند شد. تومور های بزرگ که ماکروآدنوم نامیده می شوند ، اندازه ای حدود یک سانتی متر یا بزرگ تر دارند که به دلیل حجم زیادشان ، قادر به وارد کردن فشار به غده هیپوفیز و ساختار های مجاور خواهند بود. به تومور های کوچک نیز میکروآدنوم گفته می شود.

آدنوم ها به سایر نواحی بدن گسترش نمی یابند و در غده هیپوفیز یا بافت های اطراف خود به صورت ثابت باقی می مانند.

تومور های هیپوفیز ، در حین کار قادر به تولید زیادی هورمون هیپوفیز می باشند و یا زمانی که در حال کار نیستند هورمونی تولید نمی کنند و فقط ممکن است کمی افزایش حجم داشته باشند.

علائم تومور غده هیپوفیز

سر درد و یا از دست دادن بینایی می تواند از جمله علائم تومور مغزی هیپوفیز باشد. علائم این بیماری به عوامل مختلفی چون نوع تومور و اندازه و شکل آن بستگی دارد ، به همین دلیل ممکن است همه علائم در افرادی که مبتلا به تومور هیپوفیز می باشند قابل رویت یا یکسان نباشد. این در حالیست که ممکن است برخی از تومور ها اصلا دارای هیچگونه علائمی نباشند.

  • ضعف
  • احساس سرما
  • تهوع و استفراغ
  • افزایش میزان ادرار
  • تغییر ناخواسته وزن
  • اختلال عملکرد جنسی
  • دوره های قاعدگی نا منظم

تومور غده هیپوفیز

علت ایجاد تومور غده هیپوفیز

علت ایجاد تومور هیپوفیز به طور واضح مشخص نیست. گاهی ممکن است بر اثر تحریک از سمت هیپوتالاموس باشد، هیپوتالاموس قسمتی از مغز می باشد که جهت تولید هورمون به هیپوفیز سیگنال ارسال می کند.

در گاهی موارد و حدود یک الی پنج درصد ممکن است ابتلا به تومور غده هیپوفیز بنا به دلایل وراثتی باشد. این در حالیست که به ندرت عوامل وراثتی موجب افزایش خطر ابتلا به تومور غدد هیپوفیز خواهد شد.

اختلال رایج دیگری به نام مولتیپل اندوکرین نئوپلازی ( سلول های درون ریز غیر نرمال چندگانه نوع اول ) نیز وجود دارد که موجب ایجاد تومور ها در غدد درون ریز و اولین ناحیه روده کوچک می شود. غده های درون ریز ترشحات خود را به داخل خون می ریزد و هیپوفیز نیز جزو این نوع غدد می باشند.

عامل دیگری که موجب پدید آمدن چند نوع تومور از جمله تومور غده هیپوفیز می باشند کارنی کمپلکس است.

درمان تومور غده هیپوفیز

تومور غده هیپوفیز قادر به تاثیر گذاری به روی بسیاری از سیستم ها و اندام بدن می باشد ، به همین دلیل متخصص مغز و اعصاب برای درمان موفقیت آمیز برای هر شخص با متخصصین مختلف همکاری می کند.

درمان تومور غده هیپوفیز به عوامل مختلفی بستگی دارد :

  1. محل تومور
  2. تولید غیر طبیعی هورمون خاص توسط تومور
  3. حال عمومی بیمار و اولویت درباره گزینه های درمانی بالقوه

 

 

درباره drhejazi

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *