درباره تومور مغزی

رشد غیر طبیعی توده ای در مغز ، تومور مغزی نامیده می شود. تومور مغزي انواع مختلفی دارد که برخی از آن ها تومورهای مغزی خوش خیم و برخی تومور مغزي بدخیم و سرطانی می باشند.

پیدایش تومور مغزي و رشد آن ممکن است از ابتدا در خود مغز آغاز شده یا این که توسط تومورهای سایر قسمت های بدن تا مغز گسترش یافته باشند.

این نکته حائز اهمیت است که سرعت رشد تومور مغزي می تواند تا حدود زیادی متفاوت باشد.

لازم به ذکر است که عملکرد سیستم عصبی ، تحت تاثیر سرعت رشد و محل تومور مغزي قرار دارد.

در صورت مشاهده هر یک از علائم تومور مغزی که در ادامه به آن ها پرداخته شده است ، سریعا به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه فرمایید.

تومور مغزی

علائم تومور مغزی

علائم تومور مغزی وابسته به اندازه تومور ، محل و سرعت رشد تومور می باشد. لذا نشانه های متفاوتی دارد که شایع ترین آن ها عبارتند از :

 1. افزایش تدریجی شدت سر درد
 2. بروز حالت تهوع یا استفراغ به دلایل ناشناخته
 3. ابهام و سردرگمی در امور روزانه
 4. اختلال در برقراری تعادل در بدن
 5. تغییر شخصیت یا رفتار
 6. بروز اختلالات بینایی ؛ نظیر بینایی مبهم و دید دوگانه
 7. اختلالات شنوایی
 8. اختلالات گفتاری
 9. تشنج در افرادی که سابقه تشنج ندارند.
 10. از بین رفتن تدریجی احساس یا حرکت در یک دست و پا

علت تومور مغزی

تومورهای مغزی اولیه ، در خود مغز یا در بافت های مجاور آن نظیر غشاهای پوشش دهنده مغز ، اعصاب جمجمه ، غده هیپوفیز یا غده پینه آل بروز می نمایند.

شروع تومورهای مغزی اولیه ، زمانی که سلول های طبیعی ، اشتباها به جهش هایی در DNA خود دست می یابند آغاز گردیده و این جهش ها اجازه رشد و تقسیم شدن را به سلول ها می دهند و در صورت رشد سلول های سالم زندگی می نمایند.

در نتیجه توده ای از سلول های غیر طبیعی که تشکیل دهنده تومور است ، در مغز آغاز به رشد می نماید.

انواع تومور مغزی

 • گلیوم ها : شروع این تومورها در مغز یا نخاع می باشد.
 • مننژیوم : منشا این تومور از غشاهای مغز و نخاع می باشد. عمده مننژیوم ها در مراحل ابتدایی که هنوز اندازه تومور کوچک است و روی بافت های اطراف، اثر فشاری ندارد قابل تشخیص نمی باشند.
 • تومور های صوتی : تومورهای صوتی، خوش خیم بوده و روی عصب کنترل کننده توازن و شنوایی که از طریق گوش داخلی صورت می پذیرد،گسترش می یابند.
 • آدنوم های هیپوفیز : جزو تومورهای خوش خیم هستند و در غده هیپوفیز مغز ایجاد می گردند.
 • و غیره

عوامل خطر ابتلا به تومور مغزی

از مهم ترین عوامل خطر برای تومورهای مغزی می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

 • سابقه خانوادگی : به طور کلی احتمال ابتلا به انواع تومورها و سرطان ها در پی عوامل وراثتی و ژنتیکی بسیار ناچیز است ، این مسئله در مورد تومور مغزی نیز صدق می کند و به جرأت می توان گفت احتمال این که فردی به صورت ژنتیکی به این بیماری دچار شود حداقل است.

اما به هر حال توصیه می شود در صورتی که در یکی از اقوام درجه یک شما ، سابقه ابتلا به تومور مغزی وجود داشته است ؛ حتما پزشک خود را در جریان این امر قرار دهید ؛ چرا که پزشک نورولوژیست در چنین مواردی ممکن است بیمار را به مشاوران ژنتیک ارجاع نماید.

 • سن : توجه داشته باشید که با افزایش سن ، ریسک بروز اغلب تومورهای مغزی تشدید می گردد.
 • قرارگیری در معرض مواد شیمیایی : لازم به ذکر است قرارگیری در معرض برخی مواد شیمیایی ، احتمال ابتلا به تومورهای مغزی را افزایش خواهد داد.
 • قرارگیری در معرض اشعات مضر : قرار گرفتن در معرض اشعه های مضر ؛ از جمله پرتوهای یونیزه کننده ، سبب افزایش احتمال مواجهه با تومورهای مغزی می شود.

تشخیص تومور مغزی

معاینه فیزیکی و بررسی وضعیت بیمار و همچنین آنالیز سوابق پزشکی وی ، اولین قدم جهت تشخیص تومور مغزی می باشد.

پزشک متخصص مغز و اعصاب یا اصطلاحا نورولوژیست ، در راستای تشخیص دقیق تومور مغزی و به منظور بررسی سلامت اعصاب جمجمه بیمار ، آزمایشات مخصوصی تجویز می نماید.

همچنین نورولوژیست ؛ جهت آنالیز و بررسی واکنش مرمک چشم های بیمار نسبت به نور ، از دستگاهی موسوم به اوپتال موسکوپ بهره برده و چشم های وی را ارزیابی می نماید ؛ چرا که به دنبال وجود تومور در مغز ، فشار داخل جمجمه افزایش یافته و این اتفاق می تواند به بروز تغییراتی در عصب بینایی منتج گردد.

دیگر آزمایشات تکمیلی که برای تشخیص قطعی تومور مغزی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از :

 • سی تی اسکن
 • ام آر آی
 • آنژیوگرافی
 • عکسبرداری از جمجمه
 • نمونه برداری

درمان تومور مغزی

گزینه های درمان ؛ وابسته به نوع تومور مغزي ، سایز و محل رشد آن می باشند.

تومور مغزی

بهترین متخصص مغز و اعصاب

مهمترین فاکتور در انتخاب متخصص مغز و اعصاب ، میزان تبحر و تجربه وی می باشد. قاعدتا نگرانی بیمار و اطرافیان او پس از آگاهی از وجود بیماری امری بدیهی بوده و رهایی از این معضل و در نهایت دستیابی به نتایج خوب مستلزم اعتماد به پزشک می باشد.

فرد باید در رابطه با مواردی از قبیل نحوه انجام جراحی ، عوارض احتمالی جراحی و مراقبت های پس از عمل تومور مغزي از متخصص مغز و اعصاب اطلاعاتی کسب نموده و پس از آن اقدام به جراحی نماید.

تومور های مغزی دارای انواع مختلفی بوده و با توجه به نوع تومور و محل آن ، نحوه جراحی و ماحصل آن متفاوت خواهد بود.

باید توجه داشت که تشخیص نوع تومور و جراحی توسط متخصص پس از انجام معاینه ، بررسی آزمایشات ، MRI و سوابق پزشکی بیمار انجام می گیرد.

از ویژگی های بهترین متخصص مغز و اعصاب ؛ می توان به تشخیص به موقع تومور که طبیعتا در نتیجه درمان موثر خواهد بود اشاره داشت.

سرکار خانم دکتر مونا حجازی ، بهترین متخصص مغز و اعصاب تهران هستند ؛ ایشان در زمینه مغز و اعصاب و تومورهای مغزی دارای تجربه بسیار بالا می باشند.

عوارض بعد از عمل تومور مغزی

علیرغم این که عمل تومور مغزی ممکن است منجر به نجات جان بیمار شود ، می تواند به دلیل از بین بردن بافت مغزی مسبب ایجاد عوارضی نظیر عفونت ، خونریزی ، تشنج و سکته در بیمار گردد.

اثرات دیر هنگام به تاثیرات طولانی‌ مدت درمانی از دیگر عوارض احتمالی عمل تومور مغزی می باشد که شامل تاثیر شناخت ، حمله ، ناهنجاری های رشد ، کمبود هورمون ، اختلالات بینایی و شنوایی و احتمال بروز سرطان دوم که تومور مغزي دوم را شامل می شود می باشد.

از این رو پس از عمل تومور مغزي ؛ رعایت مراقبت های دقیق و انجام آزمایش های منظم ، ضروری می باشد ؛ چرا که گاها عوارض بعد از عمل تومور مغزي سال ها پس از درمان بروز می نماید.

Call Now Button