تومور مغزی

رشد غیر طبیعی توده ای در مغز، تومور مغزی نامیده می شود. تومور مغزي انواع مختلفی دارد که برخی از آن ها تومورهای مغزی خوش خیم و برخی تومور مغزيبدخیم و سرطانی می باشند.

پیدایش تومور مغزي و رشد آن ممکن است از ابتدا در خود مغز آغاز شده و یا توسط تومورهای سایر قسمت های بدن  تا  مغز گسترش یابد. این نکته حائز اهمیت است که سرعت رشد تومور مغزي می تواند تا حدود زیادی متفاوت باشد. عملکرد سیستم عصبی، تحت تاثیر سرعت رشد و محل تومور مغزي قرارد ارد.

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه فرمایید.

 

تومور مغزی

 

علائم تومور مغزی

علائم تومور مغزی وابسته به اندازه تومور مغز، محل و سرعت رشد تومور می باشد. لذا نشانه های متفاوتی دارد.

 1. آغاز و افزایش تدریجی شدت سر درد
 2. بروز حالت تهوع یا استفراغ به دلایل ناشناخته
 3. ابهام و سردرگمی در امور روزانه
 4. اختلال در برقراری تعادل در بدن
 5. تغییر شخصیت یا رفتار
 6. بروز اختلالات بینایی؛ نظیر بینایی مبهم و دید دوگانه
 7. اختلالات شنوایی
 8. اختلالات گفتاری
 9. تشنج در افرادی که سابقه تشنج ندارند.
 10. از بین رفتن تدریجی احساس یا حرکت در یک دست و پا

 علت تومور مغزی

تومورهای مغزی اولیه، در خود مغز یا در بافت های مجاور آن نظیر غشاهای پوشش دهنده مغز، اعصاب جمجمه، غده هیپوفیز یا غده پینه آل بروز می نمایند.

شروع تومورهای مغزی اولیه، زمانی که سلول های طبیعی، اشتباها به جهش هایی در DNA خود دست می یابند آغازگردیده و این جهش ها اجازه رشد و تقسیم شدن را به سلول ها می دهند و در صورت رشد سلول های سالم زندگی می نمایند.

درنتیجه توده ای از سلول های غیر طبیعی که تشکیل دهنده تومور است، در مغز آغاز به رشد می نماید.

تومور مغزی

انواع تومور مغزی

 • گلیوم ها : شروع این تومورها در مغز یا نخاع می باشد.
 • مننژیوم : منشا این تومور از غشاهای مغز و نخاع می باشد. عمده مننژیوم ها در مراحل ابتدایی که هنوز اندازه تومور کوچک است و روی بافت های اطراف، اثر فشاری ندارد قابل تشخیص نمی باشند.
 • تومور های صوتی : تومورهای صوتی، خوش خیم بوده و روی عصب کنترل کننده توازن و شنوایی که از طریق گوش داخلی صورت می پذیرد،گسترش می یابند.
 • آدنوم های هیپوفیز : جزو تومورهای خوش خیم هستند و در غده هیپوفیز مغز ایجاد می گردند.

و غیره

درمان تومور مغزی

گزینه های درمان وابسته به نوع تومور مغزي ، سایز و محل رشد می باشند.

عوارض بعد از عمل تومور مغزی

علیرغم اینکه عمل تومور مغزی ممکن است منجر به نجات جان بیمار شود، می تواند به دلیل از بین بردن بافت مغزی مسبب ایجاد عوارضی نظیر عفونت، خونریزی، تشنج و سکته در بیمار شود.

اثرات دیر هنگام به تاثیرات طولانی‌ مدت درمانی گفته می شود که شامل تاثیر شناخت، حمله، ناهنجاری‌های رشد، کمبود هورمون، اختلالات بینایی و شنوایی و احتمال بروز سرطان دوم که تومور مغزي دوم را شامل می شود می‌باشد.

پس از عمل تومور مغزي، مراقبت های دقیق و انجام آزمایش های منظم ضروری می باشد. زیرا گاها عوارض بعد از عمل تومور مغزي سال ها پس از درمان بروز می نماید.

 

تومور مغزی

بهترین جراح تومور مغزی

مهمترین فاکتور در انتخاب متخصص مغز و اعصاب ، میزان تبحر و تجربه وی می باشد. قاعدتا نگرانی بیمار و اطرافیان او پس از آگاهی از وجود بیماری امری بدیهی بوده و رهایی از این معضل و در نهایت دستیابی به نتایج خوب مستلزم اعتماد به پزشک می باشد.

فرد باید در رابطه با مواردی از قبیل نحوه انجام جراحی، عوارض احتمالی جراحی و مراقبت های پس از عمل تومور مغزي از متخصص مغز و اعصاب اطلاعاتی کسب نموده و پس از آن اقدام به جراحی نماید. تومور های مغزی دارای انواع مختلفی بوده و با توجه به نوع تومور و محل آن نحوه جراحی و نتیجه آن متفاوت خواهد بود.

تشخیص نوع تومور و جراحی توسط متخصص پس از انجام معاینه، بررسی آزمایشات، MRI و سوابق پزشکی بیمار انجام می گیرد و از ویژگی های بهترین جراح تومور مغزي می توان به تشخیص به موقع تومور که طبیعتا در نتیجه درمان موثر خواهد بود اشاره نمود.

سرکار خانم دکتر مونا حجازی ، بهترین متخصص مغز و اعصاب تهران هستند و در زمینه مغز و اعصاب و تومورهای مغزی دارای تجربه بسیار بالا می باشند.