سرگیجه

به هرگونه احساس ضعف ، عدم تعادل و سبکی سر که همراه با خستگی می باشد ، سرگیجه گفته می شود. سرگیجه ها اغلب بر اثر خستگی یا عوامل طبیعی می باشند و نشانه بیماری نیستند ؛ اما سرگیجه های دائم و متوالی ، فرد را در انجام فعالیت های عادی دچار مشکل می کند.

برای درمان سرگیجه ، ابتدا باید علت و علائم آن بررسی گردد ، سپس درمان انتخاب شود. اغلب این درمان ها تاثیر گذار می باشد.

گاهی مشکلات زمینه ای موجب بروز سر گیجه خواهند شد. برخی از بیماری ها موجب تخریب سیگنال های دریافتی مغز از یک یا چند سیستم حسی می شود.

اگر شما علاوه بر سرگیجه ، یکی از علائم دیگر را نیز دارید به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید.

  1. تیرگی دید
  2. ضعف بازو یا پا
  3. آسیب مشخص سر
  4. گرفتگی شدید گردن
  5. از دست دادن هوشیاری
  6. سقوط یا اختلال در راه رفتن
  7. از دست دادن ناگهانی شنوایی
  8. سر درد جدید ، متفاوت یا شدید
  9. درد قفسه سینه یا ضربان قلب نا منظم

سرگیجه

علت سرگیجه

شکل سر گیجه و مدت آن ، فعالیت هایی که موجب بروز سر گیجه خواهد شد و احساس هر گونه علامت اضافی در بدن خود ، نشانه ای برای بروز بیماری خاص می باشد و لازم است حتما به متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید تا علت درست بروز سرگیجه تشخیص داده شود.

در صورت احساس غش کردن یا بیهوش شدن ناگهانی. در این حالت فرد اصلا حس نمی کند که محیط اطراف یا خودش در حال چرخیدن باشد. سبک بودن سر معمولا با استراحت و دراز کشیدن برطرف خواهد شد.

چنانچه دوران و چرخش سر به حدی باشد که باعث بروز حالت تهوع ، استفراغ و مشکلات تعادلی خواهد شد. اما خوشبختانه این دوران سر زود گذر می باشد و طولانی نیست ؛ چرا که اغلب بدن بعد از گذشت چند هفته خودش را با آنچه که موجب بروز سر گیجه شده است ، سازگار می سازد.

التهاب گوش داخلی همواره پایدار و همراه با سر گیجه شدید می باشد و ممکن است تا چند هفته همراه با حالت تهوع ، استفراغ و اشکال در تعادل باشد.

ممکن است سر گیجه بر اثر ابتلا به بیماری منییر مجاری نیم دایره گوش داخلی که مسئول حفظ تعادل هستند باشد. افزایش مایع با بالا بردن فشار در گوش داخلی ، موجب ایجاد اختلال تعادل و گاهی کاهش میزان شنوایی خواهد شد.

از دیگر دلایل بروز سرگیجه ممکن است سرگیجه میگرنی یا میگرن باشد. لازم به ذکر است این تشخیص باید پس از رد شدن تمام موارد بالا مد نظر قرار گیرد.

 

 

درباره drhejazi

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.