سکته مغزی در کودکان

سکته مغزی در کودکان : بر خلاف تصور عموم که گمان می کنند سکته مغزی فقط در افراد مسن رخ می دهد باید گفت که کودکان و نوزادان هم می توانند مبتلا به سکته مغزی شوند ، البته باید خاطر نشان نمود که ریسک سکته مغزی در افراد مسن بالای ۵۰ سال بیشتر است.

عوامل سکته مغزی در کودکان

کودکان غالبا به دلیل بیماری های عفونی یا التهابی دچار سکته مغزی می شوند و در این مواقع دیگر دیابت و فشار خون ، عامل سکته مغزی نیست.

کودکان پر خطر در زمینه سکته مغزی دارای یک سری شرایط خاص می باشند به طور مثال مبتلا به یک سری ملفورمیشن های عروقی اند.

به این معنا که رگ های آن ها به طور غیرطبیعی گشاد شده که به آن آنوریسم گفته می شود یا به صورت یک کلافه عروقی پیچ درد پیچ در آید که به آن AVM گفته می شود که این ها می توانند خود به خود پاره شده و خونریزی مغزی اتفاق بیفتد یا برعکس ، در داخل آن ها لخته اتفاق بیفتد و نوع دیگری از سکته مغزی بروز پیدا کند.

 

سکته-مغزی-در-کودکان

 

خطر سکته مغزی در کودکان

کودکانی که مبتلا به اختلالات خونی مثل هموفیلی یا کم خونی نوع داسی شکل ( بیماری سیکِل سل ) هستند هم شانس ابتلا به سکته مغزی را دارند.

کودکانی که به طور مادرزادی در داخل حفره های قلب خود با اختلالاتی هستند نیز می توانند به سکته مغزی مبتلا شوند.

بیشترین خطر ابتلا به سکته مغزی در کودکان ، معمولا زمانی است که کودک تحت پیوند قلب یا آنژیوگرافی قلب قرار گیرد.

از دیگر مواردی که شانس ابتلا به سکته مغزی در کودکان را افزایش می دهد ابتلا به بدخیمی می باشد. چه زمانی که برای کودک هموتراپی صورت گیرد ، شیمی درمانی انجام شود ، اشعه به آن ها داده می شود ، تحت جراحی قرار گیرد یا حتی مواقعی که به یک عفونت خاص مبتلا شود.

بعضی از سندروم های خاص نظیر سندرم داون که همان سندرم منگولیسم می باشد نیز شانس ابتلا به اختلالات عروقی ، مشکلات قلبی و سکته مغزی را در کودکان افزایش می دهد.

 

درباره drhejaziadm

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *