سکته مغزی

سکته مغزی یک اختلال عصبی ناگهانی و از شایع ترین بیماری های عصبی است و زمانی که خونرسانی به مغز کاسته می شود جزئی از مغز یا کل آن دجار آسیب شده و وظیفه خونرسانی را بدرستی انجام نمی دهند و اکسیژن و مواد غذایی که در خون وجود دارد به مغز نمی رسد و باعث از بین رفتن سلول های مغزی خواهد شد.

زمانی که رگ خونی مغز توسط یک لخته یا تکه ای از لخته که کنده شده و عروق ریزتر مغز را مسدود میکند مسدود می شود یا رگ پاره شده یا آُسیب می بیند، باعث قطع خونرسانی در مغز خواهد شد و شخص دچار بیهوشی ، فلج یا ناتوانایی هایی خواهد شد.

از مهمترین دلایل مرگ سکته مغزی به شمار می رود و از جمله بیماری های اورژانسی است که شخص مبتلا به آن باید در اسرع وقت تحت درمان قرار گیرد.

علائم عصبی سکته مغزی بسیار سریع و در مدت کوتاهی ظاهر می شوند. شدت سکته مغزي بنا بر میزان گرفتگی یا پارگی و خونریزی رگ ها در افراد مختلف یکسان نمی باشد.

سکته مغزی

دلایل ایجاد سکته مغزی

گرفتگی مویرگ های خونی مغز

گرفتگی شریان ها و کند شدن یک تکه از گرفتگی و آمبولی در رگ های ریز مغزی

خونریزی مغزی در اثر فشار یا اصابت ضربه به سر یا آسیب و پارگی رگ های خونی به دلیل مصرف داروهای ضد انعقاد خون اتفاق می افتد.

دلایل ابتلا به سکته مغزی

کم تحرکی و عدم انجام فعالیت های ورزشی

فشار خون بالا

مصرف دخانیات

بیماری های قلبی و عروقی

کلسترول خون بالا

مصرف مشروبات الکلی

چاقی و افزایش وزن

اعتیاد و مصرف مواد مخدر

عوارض بعد از سکته مغزی

زمانی که سکته مغزی اتفاق می افتد مغز مدتی بدون اکسیژن و مواد غذایی می ماند در نتیجه درمان هر چه سریع تر پس از سکته مغزی بسیار موثر است.

هر قدر که این بازه زمانی کوتاه تر باشد احتمال نجات یافتن شخص از مرگ افزایش می یابد و در صورت نجات یافتن بیمار از خطر مرگ عوارض زیر اتفاق خواهد افتاد:

فلج و از کار افتادگی یک قسمت از بدن یا عدم کنترل قسمتی از بدن به عبارتی شخص توانایی کنترل قسمتی از عضلات خود را از دست می دهد.

به سختی صحبت کردن یا بلع غذا یا درک برایشان مشکل است.

مشکلات روحی و روانی بیمار، که این امر می تواند زمینه افسردگی را در بیمار فراهم سازد.

با اتفاق افتادن یک بار سکته مغزی خطر اتفاق افتادن آن مجدداً افزایش می یابد.

 

 

درباره drhejazi

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *