درباره سکته مغزی

سکته مغزی یک اختلال عصبی ناگهانی و از شایع ترین بیماری های عصبی است و زمانی که خونرسانی به مغز کاسته می شود جزئی از مغز یا کل آن دجار آسیب شده و وظیفه خونرسانی را بدرستی انجام نمی دهند و اکسیژن و مواد غذایی که در خون وجود دارد به مغز نمی رسد و باعث از بین رفتن سلول های مغزی خواهد شد.

زمانی که رگ خونی مغز توسط یک لخته یا تکه ای از لخته که کنده شده و عروق ریزتر مغز را مسدود میکند مسدود می شود یا رگ پاره شده یا آُسیب می بیند، باعث قطع خونرسانی در مغز خواهد شد و شخص دچار بیهوشی ، فلج یا ناتوانایی هایی خواهد شد.

از مهمترین دلایل مرگ سکته مغزی به شمار می رود و از جمله بیماری های اورژانسی است که شخص مبتلا به آن باید در اسرع وقت تحت درمان قرار گیرد.

علائم عصبی سکته مغزی بسیار سریع و در مدت کوتاهی ظاهر می شوند. شدت سکته مغزي بنا بر میزان گرفتگی یا پارگی و خونریزی رگ ها در افراد مختلف یکسان نمی باشد.

سکته مغزی

تشخیص سکته مغزی

برای تشخیص سکته مغزی آزمایش FAST انجام می شود که در ذیل به شرح آن می پردازیم.

 • F که مخفف Face یا صورت می باشد. در این مرحله پزشک متخصص از بیمار درخواست می کند که لبخند بزند تا به این ترتیب بررسی نماید که آیا آب دهان بیمار از یک سمت دهان تراوش می نماید یا خیر؟
 • A که مخفف Arm یا بازو می باشد. در این مرحله از تشخیص ، پزشک متخخص جهت بررسی این امر که آیا یک سمت بدن بیمار رو به پایین است یا خیر ، از بیمار می خواهد که در حالت ایستاده قرار گیرد.
 • S که مخفف Speech یا تکلم می باشد. طی این مرحله بیمار باید به درخواست پزشک یک جمله کوتاه را چند مرتبه تکرار نماید تا بدین ترتیب پزشک بررسی نماید که آیا بیمار واژه ای را جا می اندازد یا اختلال تکلم دارد.
 • T که مخفف Time یا همان زمان می باشد. در این مرحله ، در صورتی که بیمار هر یک از علائم فوق را داشته باشد می بایست بلافاصله تحت درمان قرار گیرد.

دلایل ایجاد سکته مغزی

گرفتگی مویرگ های خونی مغز

گرفتگی شریان ها و کند شدن یک تکه از گرفتگی و آمبولی در رگ های ریز مغزی

خونریزی مغزی در اثر فشار یا اصابت ضربه به سر یا آسیب و پارگی رگ های خونی به دلیل مصرف داروهای ضد انعقاد خون اتفاق می افتد.

سکته مغزی

دلایل ابتلا به سکته مغزی

 1. کم تحرکی و عدم انجام فعالیت های ورزشی
 2. فشار خون بالا
 3. مصرف دخانیات
 4. بیماری های قلبی و عروقی
 5. کلسترول خون بالا
 6. مصرف مشروبات الکلی
 7. چاقی و افزایش وزن
 8. اعتیاد و مصرف مواد مخدر

عوارض سکته مغزی

زمانی که سکته مغزی اتفاق می افتد مغز مدتی بدون اکسیژن و مواد غذایی می ماند در نتیجه درمان هر چه سریع تر پس از سکته مغزی بسیار موثر است.

هر قدر که این بازه زمانی کوتاه تر باشد احتمال نجات یافتن شخص از مرگ افزایش می یابد و در صورت نجات یافتن بیمار از خطر مرگ عوارض زیر اتفاق خواهد افتاد:

 • فلج و از کار افتادگی یک قسمت از بدن یا عدم کنترل قسمتی از بدن به عبارتی شخص توانایی کنترل قسمتی از عضلات خود را از دست می دهد.
 • به سختی صحبت کردن یا بلع غذا یا درک برایشان مشکل است.
 • مشکلات روحی و روانی بیمار، که این امر می تواند زمینه افسردگی را در بیمار فراهم سازد.

توجه داشته باشید که با اتفاق افتادن یک بار سکته مغزی خطر اتفاق افتادن آن مجدداً افزایش می یابد.

سکته مغزی

انواع سکته مغزی

سکته مغزي به طور کلی بر اساس درجه شدت و همجنین عوارض و خطراتی که دارد به سه دسته قابل تقسیم می باشد که عبارتند از :

 • سکته مغزی ایسکمیک

سکته مغزی ایسکمیک ، رایج ترین نوع سکته مغزی می باشد و می توان گفت حدودا از بین هر ۱۰ نفری که دچار سکته مغزي می شوند ، ۹ نفر در این دسته قرار دارند.

در حقیقت سکته مغزي در اثر بروز لخته خونی در رگ های داخل مغز رخ می دهد ، حال آنکه این لخته خونی می تواند در منطقه ای خاص وسعت یافته باشد یا اینکه از دیگر بخش های بدن به مغز سرایت کرده باشد.

سکته ایسکمیک در صورتی اتفاق می افتد که سرخرگ موظف به خونرسانی مغز ، مسدود شود. لازم به ذکر است که انسداد رگ های خونی می تواند ناشی از دلایل مختلفی از قبیل رسوب چربی در شریان ها ، نا منظم بودن ضربان قلب و غیره باشد.

در نهایت لخته خونی به نقطه دیگری ازبدن انتقال یافته و سرخرگ خونرسان به مغز را مسدود می نماید.

 • سکته مغزی هموراژیک

این نوع از سکته مغزي نادر می باشد و عموما منجر به مرگ می گردد. سکته مغزي هموراژیک در صورتی رخ می دهد که یکی از رگ های خونی مغز دچار پارگی شود ، این پارگی می تواند در اثر علل متعددی اتفاق بیفتد.

به طور کلی این نوع از سکته مغزي زمانی اتفاق می افتد که یکی از رگ های خونی که دچار ضعف است در داخل مغز منفجر شود که قطعا در اثر این اتفاق ، درون مغز خونریزی شدید رخ می دهد که متوقف نمودن آن کاری بس دشوار است.

 • حمله ایسکمیک گذرا ( موقت )

نوعی سکته مغزي ناقص می باشد که ناشی از انسداد رگ های خونی است. علیرغم اینکه سبب ایجاد آسیب دائمی در مغز نمی شود ، اما سبب بروز نشانه های سکته مغزي خواهد شد که ممکن است چند دقیقه یا چندین ساعت به طول بیانجامد.

بنابراین از علائم حمله ایسکمیک گذرا که می توانند دال بر سکته مغزي باشند نباید چشم پوشی نمود.

Call Now Button