قطع نخاع

قطع نخاع معمولا بدنبال شکستگی یا در رفتگی ستون مهره در کمر یا گردن رخ می دهد و برای توصیف آسیب های نخاعی به کار برده می شود، شکستگی یا دررفتگی در مهره ها، فشار شدیدی به نخاعی که در درون مهره قرار دارد وارد می کند و این فشار می تواند موجب پارگی، له شدگی، فشردگی، کشیدگی یا خونریزی نخاع شده و بدنبال آن اندام ها دچار فلجی خواهند شد.

اغلب بیماران بدنبال سانحه و ایجاد آسیب هایی در اثر حوادثی مانند تصادف وسایل نقلیه، سقوط از ارتفاع، حوادث ورزشی، حوادث حین کار، آسیب های ناشی از اصابت گلوله و دیگر علل دچار قطعی نخاع شده اند که این امر فشارهای روحی فراوانی را به آنها وارد می کند.

در پشت تنه زوائد مهره ای یک حلقه تو خالی استخوانی را درست میکنند. با پشت سرهم قرار گرفتن این حلقه های توخالی مهره ایی که روی یکدیگر قرار گرفته اند یک کانال استخوانی تشکیل می دهند که به آن کانال مهره ای یا کانال نخاعی گفته می شود.

نخاع داخل کانال نخاعی قرار گرفته و توسط مهره ها محافظت می شود. نخاع ساختمان عصبی است که از مغز به پایین کشیده شده است و تا حدود مهره اول کمری ادامه دارد.

وظیفه نخاع انتقال پیام های عصبی بین مغز و اندام ها عضلات، پوست و غیره است. رشته های عصبی حسی از طریق نخاع به مغز میرسانند و رشته های عصبی حرکتی از مغز و از طریق نخاع به اندام ها منتقل می شوند.

قطع نخاع

علائم قطع نخاع

  • علائم قطع نخاع بسته به شدت آسیب نخاع متفاوت است.
  • ممکن است نخاع بطور کامل قطع شده یا امکان دارد آسیب وارده نسبی باشد.
  • علائم بر حسب اینکه قطع نخاع در کدام قسمت ایجاد شده باشد نیز متفاوت است.

قطع نخاع چگونه است ؟

فرمان ارسالی از مغز بار دیگر از طریق نخاع، اعصاب هدایت کننده عضلات پا را تحریک کرده و این عضلات را به حرکت وا می ‌دارد.

فلج اندام‌ها نتیجه حوادثی است که به قطع نخاع منجر می‌شود و ارتباط بین مغز و سایر اندام‌ها قطع می شود. محل قطع نخاع میزان فلجی بیمار را تعیین می‌ کند و هرچه این محل بالاتر باشد، میزان فلجی بیشتر است.

آیا قطع نخاع درمان دارد ؟

درمان قطع نخاع یك درمان ساده نخواهد بود واین امكان وجودنداردكه با یك درمان جراحی یا یك سری داروهای خاص ، بتوان تمام مشكلات پیچیده حاصل از آسیب های نخاعی كه برروی عملكرد اندام ها تاثیر گذاشته را برطرف نمود.

به عنوان مثال درمان نهایتا به یك جراحی توسط متخصص مغز و اعصاب منتهی می شود كه دراثر آن قدرت ترمیم سلولهای عصبی افزایش پیدا كند و امكان دارد درمان با داروهای مختلف نیازبه این داشته باشد كه ارتباطات مجدد سلولهای عصبی ایجاد و ارتقا داده شوند.

به طور کلی افراد مبتلا به آسیب های نخاعی همیشه باید به درمان خود امیدوارباشند. امروزه پیشرفت های پزشکی باعث شده که احتمال دسترسی به برخی از روش های درمانی افزایش یابد.

   

 

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button