میگرن

میگرن عبارت است از اختلال یا سردردی که در حال تکرار است و با تغییرات موقتی قطر رگهای خونی در سر ، صورت می گیرد که نوعی از سردردهای مزمن محسوب می شوند و معمولا خانم ها بیشتر به میگرن مبتلا می شوند.

حمله های میگرنی ممکن است در اثر عکس العمل های آلرژیک ، نورهای شدید ، سروصداهای بلند ، فشار روحی و جسمی ، تغییر درعادت خواب ، کشیدن سیگار یا قرارگرفتن در معرض دود سیگار ، گرسنگی ، مصرف الکل ، کافئین ، نوسانات هورمونی و غیره ایجاد شود .

میگرن

علائم میگرن

میگرن معمولا به صورت سردردی گنگ است و به صورت کوبیدن در یک طرف سر شروع می شود و به دو طرف گسترش می یابد یا درهمان یک طرف باقی می ماند و ظرف چند دقیقه تا چند ساعت به دردی بسیار شدید مبدل می شود.

میگرن می تواند به علائم عصبی غیر از سر درد ، شامل تغییرات بصری ، اشکال در گفتار ، ضعف یا کرخی در قسمتی از بدن ، احساس مورمور و سوزش منجر شود .

پس اگر با سردردهایی غیر معمولی ، تغییر رنگ پوست ، خواب آلودگی ، سرفه مداوم ، استفراغ ، تهوع ، اسهال ، یبوست ، گرفتگی عضلات یا درد شکم مواجه شدید بهتر است به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید.

راههای پیشگیری از میگرن

راههای پیشگیری از ميگرن پرهیز غذایی است و به طور کلی هر یک از بیماران می توانند تشخیص دهند کدامیک از غذا با بروز ميگرن در وی ارتباط دارد . یک روش برای پیشگیری حذف این غذاها از وعده غذایی است.

درمان میگرن

در نخستین گام باید از داروهای ضد التهابی از قبیل آسپرین و ایبوپروفن استفاده شود و باید بدانند که همه مسکن ها برای رفع ميگرن مفید نیستند و بسته به تشخیص متخصص مغز و اعصاب باید استفاده شود.

افرادی که میگرن های مکرر دارند، باید برای درمان های پیشگیرانه مورد ارزیابی قرار گیرند.

شایع ترین محرک‌های میگرن از قبیل الکل، شکلات، غذاهای محتوی مواد افزودنی ، کمبود خواب، اضطراب، فشار روحی و عطر را کنار بگذارید.

طبق تحقیقات انجام شده وقتی غذاهای آلرژی زا از برنامه غذایی مبتلایان به ميگرن حذف شد،  درصد بالایی از آنها تسکین یافتند.

قابل ذکر است که دردهای ميگرنی در زنان ممکن است به علت تغییرات هورمونی در طول سیکل عادت ماهانه باشد و بعد از اتمام دوره معمولاً به تدریج کاهش یابد.

دکتر مونا حجازی

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

درباره دکتر مونا حجازى دهاقانى

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات - نوار مغز - نوار عصب و عضله - سونوگرافی مغز TCD - رتبه برتر بورد تخصصی دانشگاه تهران

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *