انواع تومور مغزی

انواع تومور مغزی : تومور مغزی رشد غیر طبیعی توده ای در مغز می باشد.این تومور دارای انواع مختلفی می باشد که برخی تومورهای مغزی خوش خیم می باشند و برخی تومورهای مغزی، سرطانی و بدخیم هستند.

پیدایش و رشد تومور مغزی می تواند از ابتدا در مغز (تومورهای اولیه مغز) شروع شود یا برخی تومورهای قسمت های دیگر بدن به مغز (تومورهای ثانویه یا متاستاتیک مغز) گسترش یابند.سرعت رشد تومور مغزی می تواند تا حد زیادی متفاوت باشد. سرعت رشد و همچنین محل تومور مغزی تعیین کننده آن است که چگونه عملکرد سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار دهد.

گزینه های درمان تومور مغزی بستگی به نوع تومور مغزی، اندازه آن و محل رشد آن دارد.

انواع تومور مغزی

انواع تومور مغزی شامل

گلیوم ها

این تومورها در مغز یا نخاع شروع می شوند.

مننژیوم

یک تومور است که از غشاهای مغز و نخاع  فرد نشات میگیرد. اکثر مننژیوم ها در مراحل اولیه که اندازه تومور کوچک است و اثر فشاری روی بافت های اطراف ندارند، غیرقابل تشخیص می باشند.

نوروم های صوتی

این تومورهای خوش خیم، روی عصبی که کنترل توازن و شنوایی را از گوش داخلی کنترل می کند، توسعه می یابد.

آدنوم های هیپوفیز

تومورهای خوش خیم هستند که در غده هیپوفیز در مغز ایجاد می شوند.

متخصص مغز و اعصاب

پزشکی که متخصص در مغز و اعصاب است به عنوان متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات یا نورولوژیست نیز نامیده می شود.پس از اتمام دانشکده پزشکی متخصصین مغز و اعصاب مدت ۴ سال دوره تخصصی مغز و اعصاب را می گذرانند و طی این دوره در تشخیص و درمان اختلالات سیستم عصبی، از جمله بیماری های مغز، نخاع، اعصاب و عضلات آموزش می بینند.

متخصص مغز و اعصاب قادر به انجام انجام معاینات عصبی از اعصاب سر و گردن، بررسی قدرت عضلانی و حرکتی،بررسی تعادل، حرکت، و واکنش و احساس، حافظه، گفتار، زبان، و دیگر توانایی های شناختی است.

هزینه‌جراحی انواع تومور مغزی

هزینه‌های جراحی تومورهای مغزی را نمیتوان یش‌ بینی کرد، زیرا به محل تومور و نوع بزرگی آن بستگی دارد، باید وضعیت بیمار پس از جراحی مشخص شود که آیا باید مدت بیشتری در بخش مراقبت‌های ویژه بستری باشد یا نه؟

همه این مسائل نیازمنـــد هزینه‌های بیشتری است، یکی دیگر از مسائل مهم، هزینه داروهای مصرفی توسط بیمار است که بخش اعظم مخارج او را تشکیل می‌دهد، بیماری که مجبور است برای مدت طولانی داروی گران قیمتی را مصرف کند، قطعاً هزینه درمانی‌اش بالا می‌رود.

 دکتر مونا حجازی

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

درباره دکتر مونا حجازى دهاقانى

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات - نوار مغز - نوار عصب و عضله - سونوگرافی مغز TCD - رتبه برتر بورد تخصصی دانشگاه تهران

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *