متخصص مغز و اعصاب

متخصص مغز و اعصاب به درمان غیر جراحی بیماریهای مغز و اعصاب و عضلات می پردازد و در صورت نیاز به جراحی در موارد خاص شما را به جراح ارجاع می دهد.

نورولوژیست‌ها یا متخصص مغز و اعصاب ،‌ روانپزشک و روانشناس اگرچه حوزه کاری مشخصی دارند و تخصص‌های جداگانه‌ای می‌گیرند، اما گاهی بیشتر مراجعان و بیماران ممکن است در  مواجه با بیماری یا اختلالی نداند که باید به چه پزشکی مراجعه نمایند.

اگر این سوال، سوال شماست، باید بدانید که روانشناس فردی است که دوره عمومی پزشکی را نگذرانده است بلکه دارای مدرک لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا در رشته روانشناسی، روانشناس شده است و می‌تواند با ارائه راهکار‌های مختلف البته بدون تجویز دارو به مراجعانش کمک کند.

اما روانپزشک، پزشک متخصصی است که دوره عمومی پزشکی را گذرانده است و پس از آن در رشته اعصاب و روان تخصص گرفته است و به درمان اضطراب‌ها، افسردگی‌ها و سایر مشکلات اعصاب و روان می پردازد و به مراجعانش دارو می دهد اما روانشناس اجازه تجویز دارو ندارد.

متخصص مغز و اعصاب پزشک متخصصی است که پس از طی کردن دوره پزشکی عمومی، تخصصش را در رشته مغز و اعصاب گرفته تا بتواند بیماری‌هایی از قبیل تشنج ، ام‌اس، میگرن و سردرد‌های مختلف، فلج، سکته مغزی و کمردرد‌های مزمن و بیماری‌هایی از این قبیل را تشخیص دهد و درمان کند.

متخصص مغز و اعصاب

کار سیستم عصبی

سیستم عصبی مهمترین قسمت بدن انسان است که سایر قسمت های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و سازماندهی و فرماندهی کردن بدن را بر عهده دارد.

شناخت بیماریهای مغز و اعصاب و تشخیص و درمان آن کاری کاملا تخصصی است که فقط باید توسط فوق تخصص مغز و اعصاب که در این زمینه دانش و مهارت کافی دارد صورت گیرد.

سیستم عصبی انسان از دو بخش مرکزی و محیطی تشکیل شده است.

سیستم عصبی مرکزی شامل (نیمکره های مغزی Cerebrum، ساقه مغز Brain stem و مخچه Cerebellum) و نخاع می باشد و سیستم عصبی محیطی نورون های عصبی محیطی است که ارتباط بین مغز و نخاع با بقیه اندام ها و عضلات را برقرار می کند.

متخصص مغز و اعصاب معاینات عصبی لازم را از اعصاب سر و گردن انجام می دهد و به بررسی قدرت عضلانی و حرکتی ، تعادل ، حرکت ، واکنش ، حافظه ، گفتار ، زبان و توانایی های شناختی دیگر می پردازد.

دکتر مونا حجازی

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

درباره دکتر مونا حجازى دهاقانى

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات - نوار مغز - نوار عصب و عضله - سونوگرافی مغز TCD - رتبه برتر بورد تخصصی دانشگاه تهران

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *